Socjalizacja szczeniąt

Socjalizacja szczeniąt leonbergera jest oprócz dbania o wzorzec rasy priorytetem naszej hodowli. Przeprowadzamy ją w pierwszych tygodniach po urodzeniu, aby szczeniaczek poznał wszystkie otaczające go przedmioty  i dźwięki, by nie sprawiał kłopotu w późniejszym etapie swojego życia.

Etap pierwszy – leonberger i dotyk.

Każdy szczeniaczek poznaje różne powierzchnie takie jak: trawa, drewniany taras, koc –ręczniki, kartony, kanapa, ziemia, liście, glazura, leśna ściółka, mech, kamienie, żwir, gazety, folia, styropian, plandeka, blacha, chodzenie po płytkiej wodzie, puchowe poduszki itp.

Etap drugi – leonberger i poznawanie dźwięków.

Pozwalamy szczeniaczkom obcować z dźwiękami życia codziennego takimi jak: muzyka, rozmowa, oklaski, odgłos ptaków, odkurzacz, dźwięk naczyń, suszarki do włosów, innego sprzętu AGD, dźwięk butelek, dźwięk kaskady w stawiku, szczekanie innych psów, odgłos samochodów osobowych i ciężarowych, traktorów, motocykli, szum drzew i wiatru itp

Etap trzeci – leonberger i przestrzeń.

Pozwalamy szczeniaczkom na poznanie naszego ogrodu, sadzamy pieski na różnych wysokościach, balkonie,  na pniach drzew, przebywają w samochodzie, przechodzą pod pudełkami kartonowymi , poznają schody i inne pomieszczenia w domu, pokonują zaimprowizowane tory przeszkód itp.

Etap czwarty – leonberger i kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami.

To branie szczeniaczka na ręce, głaskanie, przewracanie na grzbiet i masowanie brzuszka, zaglądanie w pyszczek, kontrolowanie uzębienia, uszu, dotykanie ogonka, poznawanie się z innymi zwierzętami domowymi: kot, pies, kontakt z innymi nieznanymi ludźmi.

Możliwość komentowania została wyłączona.